انتخاب زبان
linkedin

جغرافیا

جغرافیای طبیعی واوضاع اقلیمی

Albania (30)

1- موقعیت جغرافیایی : جمهوری آلبانی، در جنوب غربی شبه جزیره بالکان، در کنار دریای آدریاتیک قرار گرفته است. . این کشور از شمال و شرق با جمهوری صربستان ومونته نگرو ،ایالت کوزوو ومقدونیه (151 کیلومتر ) از جنوب با یونان (282 کیلومتر ) از غرب با دریای آدریاتیک و دریای آیونی (362کیلومتر) مرز ساحلی دارد.مساحت آلبانی ، بعنوان کوچکترین کشور بالکان 28748کیلومترمربع برابر با 111000میل مربع میباشد.

- عوارض طبیعی : آلبانی تقریبا منطقه کوهستانی است .سه چهارم این سرزمین را کوهها وتپه هایی در برگرفته است که در بخش های شمالی ، مرکزی و جنوبی کشور قرار دارند. ارتفاع آنهااز سطح دریا حدود دویست متر می باشد .حدود نصف وسعت کشور پوشیده از جنگل است. آب و هوای این کشور تقریبا مدیترانه ای است . در زمستان هوا سرد ودر کوهستانها عمدتا پوشیده از برف است .در تابستان هوا گرم ،صاف و اندکی خشک و در فصول دیگر هوا متغیر است.

Albania (36)

 

- کوهها و رودها : کوههای آلپ آلبانی که به جنگل های انبوه وطولانی و چمن زارهای آلپی مشهورند بیشتردر بخش شمالی کشور واقع شده اند. مهمترین رشته کوههای آلبانی رشته کوه کوارئی با ارتفاع 2751 متر ،یزرکا با ارتفاع 2694 متر ،رادهیما با ارتفاع 2570 متر می باشند. آلبانی بلحاظ بارندگی های مستمر وطولانی دارای چندین رود بسیار مهم می باشد که عمده ترین آنها درینی ،ماتی وایزدی می باشند. از دریاچه های معروف این کشور می توان به اشکودر ،اهرید و پرسیا نامبرد که بلحاظ ماهیگیری وسیاحتی حائز اهمیت می باشند.

- بنادر وشهر : بزرگترین بنادر این کشور در حاشیه سواحل دریای آدریاتیک قرار داردند که عبارتند از دورس ، ولورا و ساراندا . تیرانا پایتخت آلبانی تقریبا در مرکز کشور واقع شده است .در سال 1920 کنگره لوشینیه این شهر را بعنوان پایتخت آلبانی تعیین نمود. میدان معروف اسنکدر بیک ،مسجد قدیمی و تاریخی ادهم بیک (در سال 1789 ساخته شده است)در مرکز شهر از بناهای تاریخی آلبانی محسوب میشوند. شهرهای فیری بلحاظ نفت وگاز ،پگرارس بلحاظ نیکل وآهن ،برات بلحاظ نساجی و کورچا بلحاظ قند وشکر از بااهمیت ترین شهرهاس صنعتی آلبانی می باشند. این کشور 12دارای استان می باشد.

Albania (24)

Designed by Jimy.ir