انتخاب زبان
linkedin

مصاحبه روزنامه «کوها یون» چاپ آلبانی با رئیس انجمن دوستی

دکتر علیبمان اقبالی زارچ، رئیس انجمن دوستی ایران و آلبانی گفت: نقش برجام در توسعه روابط تهران و تیرانا که کم تحرک شده بود، بسیار ارزشمند است و می تواند زمینه ساز همکاری های مختلف و گسترده ای شود.

Dr Eghbali Zarch

دکتر علی بمان اقبالی زارچ سفیر اسبق ایران در آلبانی در مصاحبه با روزنامه «کوها یون» چاپ این کشور افزود: روابط ایران و آلبانی در سال های اخیر به ویژه دوره یکساله گذشته از اجرای برجام رو به پیشرفت بوده است.
وی همچنین با اشاره به سفر ماه جاری وزیر خارجه آلبانی به تهران، اظهار کرد: هر چند این دیدار با تاخیر صورت گرفت، ولی به نوعی عقب ماندگی آلبانی در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی را برای تعامل و همکاری همه جانبه با ایران جبران کرد.
سفیر ایران در آلبانی در فاصله سال های 85 تا 88 در این مصاحبه که روز شنبه در پایگاه روزنامه کوها یون انتشار یافت، ادامه داده است: بسیاری از کشورهای اروپایی بویژه مرکزی و شرق قاره سبز همزمان با روند مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 در سطوح بالا وارد گفت وگوهای دوجانبه شدند و از سه سال پیش نیز درخواست های زیادی برای سفر به تهران و مذاکره با وزیر خارجه ایران وجود داشت. 
اقبالی زارچ همچنین با تاکید بر اهمیت توسعه فراگیر روابط ایران و آلبانی گفت: آشکار است، بین دو ملت اشتراک های فرهنگی و دینی زیادی که ریشه گرفته در قرون گذشته است، وجود دارد.
وی در ادامه با اشاره به شناخت موجود از توان همکای های دو کشور، تاکید کرد: در صورت حضور دائمی نمایندگان آلبانی در تهران (سفارت)، فرصت درک و شناخت بهتر مقام های آلبانیایی از واقعیت های سیاسی، مردم سالاری دینی، اقتصاد، سازندگی و توسعه، ویژگی های فرهنگی، پویایی، رشد علمی و فناوری ایران فراهم می شود و همکاری های بیشتر نیز شکل می گیرد. 
اقبالی زارچ گفت: حتما فعالیت های سفارتی به افزایش همکاری ها در عرصه های مختلف و گردشگری کمک خواهد کرد، زیرا مردم مسلمان ایران و آلبانی به یکدیگر علاقه دارند و خواستار سفرهای بیشتر و بازدید از اماکن سیاحتی و زیارتی هستند.
وی ادامه داد: بخشی از مسلمانان آلبانی پیرو بکتاشی هستند که از گروههای مسلمان علوی است و دلبستگی خاصی به دوازده امام (ع) بویژه حضرت امام رضا (ع) و مشهد دارند و بابا موندی رهبربکتاشی ها نیز شخصیتی فوق العاده مورد احترام است و همچنین پیروان مذاهب مختلف در آلبانی روابطی دوستانه و زندگی مسالمت آمیز دارند.
سفیر اسبق ایران همچنین در ادامه با اشاره به جایگاه و توان بالای ایران در بازار جهانی انرژی به ویژه تامین گاز برای اروپا، اظهار کرد: فرصت های فراوانی در حوزه انرژی های فسیلی، این عرصه را به عنوان یکی از اولویت های همکاری های تهران و تیرانا تبدیل کرده است.
اقبالی زارچ که اکنون به عنوان سرپرست سرکنسولگری ایران در قازان پایتخت جمهوری تاتارستان فدراسیون روسیه فعالیت می کند، ادامه داد: اروپا بویژه منطقه غرب بالکان برای تنوع بخشی به منابع تامین انرژی، چاره ای جز همکاری نزدیک با ایران ندارد، زیرا جمهوری اسلامی بزرگترین دارنده منابع گاز و پنجمین کشور برتر نفتی جهان است.
وی گفت: آلبانی نیز که حدود نیمی از نفت و بخش عمده گاز مصرفی خود را وارد می کند، با توجه به موقعیت جغرافیایی می تواند برای انتقال قسمتی از گاز ایران به اروپا نقش آفرین باشد و همچنین نیاز خود را تامین کند.
دیپلمات ایرانی در بخش دیگری از مصاحبه با روزنامه آلبانیایی همچنین با اشاره به رویکردهای بین المللی ایران برای کاهش خشونت ها و افزایش ثبات منطقه ای و جهانی، اظهار کرد: حسن روحانی رییس جمهوری ایران در نخستین سفر خود به مجمع عمومی سازمان ملل طرح جهان بدون خشونت را ارائه کرد که با اجماع تصویب شد. 
اقبالی زارچ گفت: موضوع مبارزه با خشونت و گروههای افراطی که از نام اسلام سوءاستفاده می کنند نیز می تواند در دستور مذاکرات دو کشور باشد که یکی از پیش نیازهای آن اعلام نپذیرفتن گروههای افراطی و تروریستی در آلبانی است.
وی همچنین در باره جایگاه بین المللی موضوع کوزوو که به نقطه اختلاف با صربستان تبدیل شده است، گفت: مسائل کنونی ابعاد مختلف سیاسی و بین المللی دارد. رسیدن به راه حل مورد پذیرش دو طرف بهترین گزینه است که با مقررات و استانداردها در چارچوب سازمان های بین المللی بویژه سازمان ملل متحد منطبق باشد و فکر می کنم مقام های کوزوویی نیز خود باید برای تشریح دیدگاهها نزد مقامات بلندپایه ایرانی اقدام کنند.
دیپلمات ایرانی در باره راهکارهای حل سیاسی بحران سوریه نیز اظهار کرد: تهران همواره بر اجرای راه حل صلح آمیز از طریق مذاکره و تعیین سرنوشت کشورها با نقش آفرینی مردم هر کشور تاکید داشته و دارد. اصولا تصمیم گیری خارجی بیرون از مشارکت مردم و رعایت نکردن استانداردهای دمکراتیک، نمی تواند نوید دهنده ثبات باشد. 
وی ادامه داد: برقراری صلح واقعی در سوریه نیز آرزوی هر انسان بویژه مسلمانان است. فکر می کنم دستاوردهای مذاکرات سوری-سوری در آستانه پایتخت قزاقستان که به ابتکار ایران، روسیه و ترکیه سه شنبه هفته گذشته برگزار شد، می تواند نقش مهمی در این روند ایفا کند. 
اقبالی زارچ همچنین با اشاره به گذشت یک سال از اجرای برجام و جهش حضور ایران در عرصه های مختلف اقتصادی، سیاسی و نفتی بین المللی، بر لزوم استفاده تهران و تیرانا از فرصت کنونی برای افزایش همکاری ها به ویژه در عرصه انرژی تاکید کرد.
دیپلمات ایرانی در باره برجام نیز گفت: نتیجه مذاکرات ایران با 1+5 یکی از بزرگترین دستاوردهای تاریخ معاصر دیپلماسی نوین می باشد که با نقش تاثیرگذار محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی و همکاری تمامی طرف ها مذاکره کننده در نشست های دو ساله منجر به امضای برجام حاصل شد.
سفیر اسبق ایران در آلبانی تاکید کرد: اکنون نیز در یکسالگی برجام، ایران و طرف های این توافق به ویژه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روسیه و چین نیز بر ادامه احترام گذاشتن به برجام و اجرای کامل آن تاکید دارند و آژانس بین المللی انرژی اتمی هم در دسامبر 2016 اجرای کامل تعهدهای برجامی تهران را تائید کرد.
اقبالی زارچ در پایان مصاحبه با روزنامه کوها یون آلبانی در باره رویکردهای احتمالی آمریکا نیز اظهار کرد: دونالد ترامپ کار خود را تازه آغاز کرده است. باید منتظر ماند که چه رویکردی دارد، ولی حتما دیدگاههای کارشناسی سیاست خارجی آمریکا در برگیرنده این توصیه به رییس جدید کاخ سفید است که ادامه اجرای برجام به عنوان توافق جهانی و تائید شده در شورای امنیت به نفع همه طرف ها و حتی واشنگتن است و هر گونه اقدام دیگر بیش از هر چیز انزوای موضع آمریکا را در پی دارد.
جمهوری آلبانی در جنوب شرق قاره اروپا با دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت و ترکیب دینی ۷۰ درصد مسلمان و ۳۰ درصد مسیحی تنها کشور اروپایی عضو سازمان همکاری های اسلامی است.
این کشور که حدود یک سوم آن جنگلی و از نظر گونه های گیاهی غنی است، در کناره دریای آدریاتیک و همسایگی مقدونیه، یونان، صربستان و مونته نگرو قرار دارد.

 

Designed by Jimy.ir